Nazaj na vrh

Kaj je UV sevanje?


Čas branja: 6 min

SKOČI NA:

KAJ JE UV SEVANJE

Ultravijolično sevanje (UV) je del elektromagnetnega delovanja, ki ga zraven vidne svetlobe in toplote oddaja sonce. 

Glede na valovno dolžino in vplive, ki jih ima UV sevanje na okolje in človeka, delimo UV sevanje na:

  • UV A sevanje (A – ang. aging, slo. staranje), ima najdaljšo valovno dolžino (315-400 nm). Predstavlja približno 95 % UV sevanja, ki doseže Zemljo. Dobro prehaja oblake, steklo in vodo. Jakost sevanja je približno enaka skozi ves dan. Prodre lahko globlje v kožo (do dermisa), zato lahko pusti dolgoročne učinke na koži. 

 

  • UV B sevanje (B – ang. burning, slo. opeklina) ima krajšo valovno dolžino od UV A sevanja (280-315 nm). Slabše prehaja skozi oblake in ne prehaja skozi steklo. Najmočnejši so okoli poldneva, ko je sonce najvišje na nebu. Ima večjo energijo o UV A sevanja, zato je za kožo bolj nevarno. 

 

  • UV C sevanje (C – ang. cytotoxic, slo. toksičen za celice) ima najkrajše valovne dolžine (100-280 nm). Ti žarki ne dosežejo Zemljine površine, saj jih zadrži ozonska plast. Uporabljamo jih za dezinfekcijo zraka in vode. 

POZITIVNI UČINKI UV SEVANJA

Izpostavljenost UV sevanju ima številne pozitivne posledice na naše telo. Eden ključnih učinkov je izboljšana obrambna sposobnost. UV sevanje spodbuja delovanje imunskega sistema, kar lahko pripomore k bolj učinkovitemu odzivu telesa na različne patogene.

 

Poleg tega UV sevanje prispeva tudi k povečani fizični zmogljivosti. Redna izpostavljenost zmernim količinam UV sevanja lahko pripomore k boljši telesni pripravljenosti, saj spodbuja tvorbo rdečih krvnih celic in izboljšuje pretok kisika v mišicah.

 

Poleg fizičnih učinkov ima UV sevanje tudi pozitivne psihološke učinke. Sončna svetloba, ki vsebuje UV žarke, spodbuja tvorbo endorfinov v možganih, kar lahko izboljša razpoloženje, zmanjša stres in poveča občutek sreče.

 

UV sevanje ima pomembno vlogo pri tvorbi vitamina D v naši koži. UV sevanje ima ugodno dopolnilno delovanje pri zdravljenju luskavice. Izpostavljenost UV sevanju v določenih odmerkih lahko zmanjša simptome luskavice.

NEGATIVNI UČINKI UV SEVANJA

Negativne učinke UV sevanja lahko razdelimo na zgodnje in pozne učinke. Zgodnji so tisti, ki se pojavijo takoj po izpostavitvi UV sevanju, pozni pa se pokažejo več let po izpostavitvi UV sevanju.


Zgodnji negativni učinek izpostavljenosti UV sevanju je lahko eritem oz. rdečina, ki se pojavi na koži po prekomerni izpostavljenosti soncu. Rdečina je posledica vnetnega odziva kože na UV žarke.

 

Drugi negativni učinki izpostavljenosti UV sevanju vključujejo fotodermatoze, kožne alergije in fotosenzibilnost. Fotodermatoze so skupina kožnih bolezni, ki se poslabšajo po izpostavljenosti UV sevanju, kožne alergije pa so alergijske reakcije kože na sončno svetlobo. Fotosenzibilnost pa je povečana občutljivost kože na UV žarke, ki se lahko pojavi kot stranski učinek nekaterih zdravil ali kozmetičnih izdelkov.

 

Prekomerna izpostavljenost soncu lahko privede tudi do sončarice in sončnih opeklin. Sončarica se pojavi kot posledica prekomernega izpostavljanja soncu, ko se telo ne more več učinkovito ohlajati. Sončne opekline pa so posledica poškodbe kože zaradi prekomernega izpostavljanja UV žarkom, kar lahko povzroči bolečine, rdečico, oteklino in celo lupljenje kože.

 

Dolgotrajna izpostavljenost UV A sevanju lahko prispeva k prezgodnjemu staranju kože. UV A sevanje prodre v kožo in lahko poškoduje kolagenska vlakna ter povzroči izgubo elastičnosti in pojav gub in pigmentnih madežev.

 

Prav lahko prekomerna izpostavitev UV sevanju pripomore k nastanku kožnega raka. Predvsem večkratne opekline lahko povečajo tveganje za razvoj kožnega raka. 

 

Prekomerna izpostavljenost UV sevanju lahko oslabi imunski sistem kože. To lahko povzroči zmanjšano sposobnost kože za boj proti okužbam, poveča tveganje za razvoj kožnih bolezni in počasnejše celjenje ran.

DEJAVNIKI, KI VPLIVAJO NA MOČ UV SEVANJA

Na moč UV sevanja vpliva več dejavnikov: 

  • Lega sonca: višje kot je sonce na nebu, močnejša je moč UV sevanja. Najvišja je ob jasnih poletnih dneh, ko je sonce najvišje na nebu.
  • Zemljepisna širina: bližje kot smo ekvatorju, močnejše je UV sevanje.
  • Oblačnost: ob jasnih dneh je UV sevanje močnejše kot ob oblačnih.
  • Nadmorska višina: višja, kot je nadmorska višina, manj je nad nami ozonske plati, ki nas ščiti pred soncem. Na 1000 metrov se moč UV sevanja poveča za 10 – 12 %.
  • Ozon: ozon absorbira UV sevanje, ki bi drugače doseglo Zemljino površino. Koncentracija ozona v zraku se spreminja tako med letom kot tudi med dnevom. 
  • Odbojnost površin: UV sevanje se lahko tudi odbije od površin, kot sta sneg in led (odbijeta 80 % UV žarkov), pesek (15 % UV žarkov) in morje (25 % UV žarkov).

ZAŠČITA PRED UV SEVANJEM

Zaščita pred UV sevanjem je pomembna za naše zdravje. Nekateri enostavni načini zaščite so:

  • Uporaba kreme z visokim zaščitnim faktorjem (SPF 50 ali več). Krema z zaščitnim faktorjem mora tudi biti širokospektralna (mora ščititi znotraj UVB in UVA območja). Potrebna je tudi reaplikacija kreme z zaščitnim faktorjem vsakih 2 uri ali po vsakem kopanju.
  • Nošenje zaščitnih oblačil, ki naj prekrivajo kožo in zagotavljajo dodatno zaščito pred UV B sevanjem.
  • Nošenje pokrivala in sončnih očal. 

VARNA ALTERNATIVA

Če si vseeno želite lepo zagorelo polt brez škodljivih posledic izpostavljenosti UV sevanju, preizkusite naše samoporjavitveno pršilo Sunless za naravno olivno barvo kože brez oranžnega podtona. Na voljo je v dveh odtenkih LIGHT-MEDIUM in MEDIUM-DARK.

Za obraz lahko uporabite še naše Sundrop samoporjavitvene kapljice, ki  vsebujejo še hialuronsko kislino, niacinamid, pantenol in glicerin.