Dermatitis je vnetje kože, ki se lahko pojavi na različnih mestih na telesu, najpogosteje na obrazu in na predelih kože, ki se pregibajo (kot so komolci, kolena, stopala in vrat), ter v vseh starostnih skupinah.
Njegov nastanek je odvisen od več dejavnikov. Prav tako pa se simptomi in vzroki razlikujejo glede na vrsto dermatitisa. Poznamo atopijski dermatitis, kontaktni dermatitis, seboroični dermatitis, perioralni dermatitis in druge. Dermatitis lahko povzroči veliko nelagodje in lahko vpliva na kakovost življenja.
SKOČI NA:
NEGA KOŽE Z DERMATITISOM
Nega kože je pri dermatitisu zelo pomembna, saj pomaga obvladovati stanje kože ter preprečuje širjenje dermatitisa ali poslabšanje stanja. Priporočljiva nega atopične kože je z odstranitvijo potencialno dražečih sestavin kot so dišave, barvila, alkoholi in konzervansi.
Zelo pomembno je, da se pri osebah z atopijskim dermatitisom natančno preverjajo sestavine v izdelkih, ki jih uporabljajo na koži in jih zaužijejo. Namreč, pri ljudeh z dermatitisom, se pogosto pojavljajo tudi alergije.
omembno je tudi, da se uporabljajo izdelki, ki imajo koži prijazen pH (5,5), saj lahko izdelki z zelo kislim ali bazičnim pH porušijo naraven pH kože, takrat pa je koža bolj dovzetna za vnetja in vstop mikroorganizmov.
V nego kože vključite izdelke z vlažilnimi funkcijami. Ti navadno vsebujejo sestavine kot so urea-sečnina, glicerol, hialuronska kislina in ceramidi. Vlažilne sestavine ohranjajo vlago v koži, kar zmanjšuje suhost in srbenje, posledično pa je možnost za nastanek izbruha dermatitisa manjša.
Kot dnevno kremo lahko uporabite našo kremo Calm. Za čiščenje uporabljajte blage čistilce, kot je na primer naše čistilo za obraz v prahu z dodanim vitaminom C. V nego kože dodajte tudi antioksidante (vitamina E in C ter koencim Q10), ki ščitijo kožo pred prostimi radikali, ki lahko poslabšajo stanje dermatitisa. Če iščete izdelek z antioksidanti lahko preizkusite naš serum C Clear, ki vsebuje vitamin C.
Pred uporabo izdelkov, ki jih preizkušate prvič, priporočamo izvedbo ‘patch testa’ oziroma alergijskega testa. Izdelek nanesite na notranjo stran zapestja ali notranjo stran roke in jo opazujte 48ur. Če po 48 urah ne bo nobene reakcije (srbečice, rdečice), vaša koža najverjetneje izdelek dobro prenaša. Kožo še enkrat poglejte 96 ur po nanosu; če še vedno ni reakcije, lahko izdelek začnete uporabljati tudi na obrazu.
ZDRAVLJENJE DERMATITISA
Zdravljenje dermatitisa z zdravili je odvisno od vrste dermatitisa in resnosti simptomov. Nekatere vrste dermatitisa se lahko zdravijo lokalno (kreme, losjoni, mazila), nekatere vrste pa zdravimo sistemsko.
Najpogosteje se za zdravljenje dermatitisa uporabljajo kortikostereoidi. Ti blažijo vnetje in srbečico ter pomagajo zmanjšati simptome dermatitisa. Na voljo so v obliki krem, losjonov, mazil ali tablet.
Kortikostereoide se navadno jemlje kratkoročno in pod nadzorom zdravnika. V primeru, da se kortikosteroidov ne uporablja po predpisanih navodilih zdravnika in ob dolgotrajni uporabi, lahko povzročajo kar nekaj neželenih učinkov (sindrom rdeče kože, tanjšanje kože…).
Za zdravljenje dermatitisa se uporabljajo pogosto tudi imunomodulatorji, ki zmanjšujejo imunski odziv in vnetje v koži. Običajno so na voljo v obliki krem in mazil ter se jih uporablja lokalno. Najpogosteje se uporabljajo za zdravljenje atopijskega dermatitisa, a se lahko uporabljajo tudi za zdravljenje drugih vrst.
Pri dermatitisu se je potrebno posvetovat z zdravnikom, ki bo ocenil kakšno zdravljenje potrebujete. Vsekakor lahko simptome dermatitisa kot so blago srbenje, suhost, luskavost, blažite z ustrezno nego.
Za nego atopične kože na obrazu priporočamo uporabo čistila za obraz v prahu z dodanim vitaminom C in dnevno kremo Calm. Za antioksidativno zaščito kože pred prostimi radikali lahko uporabite serum C clear.