Dostavljamo v SLO in HR
Brezplačna poštnina za nakupe nad 49 €
Brezplačna poštnina za nakupe nad 49 €

Škodljivi učinki UV sevanja

3

UV sevanje je del sončne svetlobe, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje. Razdeljeno je na tri vrste: UVA, UVB in UVC. Medtem ko UVC zaradi atmosfere ne doseže Zemljine površine, sta UVA in UVB tista, ki vplivata na našo kožo in splošno zdravje. Več o tem si lahko preberete v našem blogu o UV sevanju.

POSLEDICE UV SEVANJA

UV sevanje lahko povzroči številne negativne učinke na različne dele telesa:

Koža

Kratkoročni učinki: Sončne opekline, rdečica, vnetje, hiperpigmentacija kože in povečana občutljivost. Po izpostavljenosti UV žarkom lahko pride tudi do suhe kože po telesu, saj UV sevanje povečuje transepidermalno izgubo vode (TEWL) in naravnih lipidov.

Dolgoročni učinki: Staranje kože, gube, sončne pege, motnje v strukturi kolagena ter povečano tveganje za kožne bolezni, vključno s kožnim rakom. Pogosta posledica je hiperpigmentacija kože, ki se izraža v obliki temnih madežčev na obrazu ali telesu. Dolgotrajna in intenzivna izpostavljenost lahko poveča tveganje za razvoj melanoma, ene najnevarnejših oblik kožnega raka.

Oči

Dolgotrajna izpostavljenost UV sevanju lahko privede do poškodbe rožnice, sive mrene in degeneracije rumene pege. UVA in UVB žarki lahko pospešijo staranje očesnih struktur ter prispevajo k motnjam vida.

Imunski sistem

UV sevanje oslabi delovanje imunskega sistema, kar zmanjša sposobnost telesa za obrambo pred okužbami in boleznimi. Pretirana izpostavljenost UV žarkom lahko zmanjša učinkovitost imunskega odziva, zaradi česar je telo bolj dovzetno za okužbe in vnetja.

ZAŠČITA PRED UV SEVANJEM

Da bi zmanjšala tveganja, povezana z UV sevanjem, je zelo pomembno, da upoštevaš naslednje nasvete.

Uporaba zaščitnih krem: Redno nanašanje sončnih krem z visokim SPF je nujno za zaščito pred UVA in UVB žarki. Pri tem je pomembno vedeti, katero sončno kremo izbrati za vaš tip kože. Dermatologi priporočajo uporabo širokospektralnih sončnih krem z vsaj SPF 30, ki nudijo zaščito pred obema vrstama UV sevanja. Pomembno je, da jo naneseš v pravilni količini (poln kazalec in sredinec kreme ali ¼ čajne žličke) in jo redno reapliciraš (na 2h, po kopanju ali pred kakšno drugo izpostavitvijo soncu).

Nošenje zaščitnih oblačil: Svetla in gosto tkana oblačila, pokrivala in sončna očala pomagajo zmanjšati izpostavljenost. Sončna očala z UV zaščito ščitijo oči pred poškodbami, ki jih lahko povzročijo UV žarki, medtem ko širokokrajni klobuki zmanjšujejo izpostavljenost obraza in vratu.

Izogibanje najmočnejšemu soncu: Sončni žarki so najmočnejši med 10. in 16. uro, zato je v tem času priporočeno poiskati senco ali ostati v zaprtih prostorih. UV indeks je v tem obdobju najvišji, zato je tveganje za poškodbe kože največje.

Uporaba fizičnih ali kemičnih filtrov: Pri izbiri sončne kreme je pomembno razlikovati med kemičnimi in mineralnimi (fizičnimi) filtri. Mineralni filtri, kot sta cinkov oksid in titanov dioksid, odbijajo UV žarke in so primerni za občutljivo kožo. Kemični filtri absorbirajo UV žarke in nudijo učinkovito zaščito, vendar jih nekateri posamezniki težje prenašajo.

Zdrave alternative za porjavitev: Če si želite zagorelega videza brez škodljivega vpliva UV sevanja, so samoporjavitveni izdelki odlična izbira. Pri Clariteci ponujamo inovativne rešitve za zdravo porjavitev brez tveganj.

SUNLESS TAN LINES

Samoporjavitveno pršilo Sunless Tan Lines je namenjeno hitri porjavitvi kože brez sončenja. Bronasto rjava barva se razvije v 4-6 urah in se stopnjuje v naslednjih 24 urah. Na koži pa obarvanost ostane 5-7 dni. 

Za daljšo obstojnost barve vsak dan nanesite vlažilno kremo ali losjon.

Priporočamo, da izdelek nanesete pred spanjem, saj se bo barva razvila čez noč.

Verjetno vam bo všeč tudi

Barva polti pri ženskah
Akne

80% žensk ima celulit. Dajmo ga normalizirati!

Statistično naj bi 80% žensk imelo celulit. Jaz sem med njimi! Si tudi ti? V kolikor si moški ga zagotovo nimaš. V tem blog zapisu ti bom razložila, zakaj ženske celulit imajo, moški pa ne. Celulit ni nujno pogojen s prekomerno težo Celulit je stanje kože, kjer je maščoba značilno nepravilno porazdeljena, kar povzroča vdolbine […]

Portret mlade ženske
Akne

Nasveti za mešan tip kože

Pogosto slišiš izraza suha in mastna koža in takoj misliš, da se moraš za enega izmed teh dveh tipov kože opredeliti. Pa ni vedno vse tako črno in belo. Danes vam bom v tem članku povedala kakšni so znaki mešanega tipa kože ter kako tak tip kože pravilno negovati. 1. Kaj pomeni mešani tip kože […]

Atopijski dermatitis
Akne

Atopijski dermatitis

Atopijski dermatitis je pogosta kožna bolezen, ki povzroča suho kožo, izpuščaje, srbenje in vnetje. Njegovi vzroki vključujejo okvaro kožne bariere in prehitro imunološko reakcijo na okoljske dejavnike. Vse o atopijskem dermatitisu Atopijski dermatitis (AD) je najbolj pogosta kožna bolezen s katero se bojuje približno 20% prebivalstva v razvitem svetu. Bolezen prepoznamo z nastankom suhih izpuščajev, […]

Podjetniški sklad Logo

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska Unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Preberi več

Podjetniški sklad Logo

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska Unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Preberi več

© 2025 CLARITECA d.o.o. Vse pravice pridržane. Made by Starfiniti d.o.o.

0