Različne vrste dermatitisa se kažejo z različnimi simptomi in zahtevajo ustrezno nego ter zdravljenje.
SKOČI NA:
Poznamo več vrst dermatitisa:
- Atopijski dermatitis,
- Kontaktni dermatitis,
- Seboroični dermatitis in
- Perioralni dermatitis.
Vsaka vrsta dermatitisa ima specifične simptome in dejavnike za nastanek, kot tudi pristop k zdravljenju.
ATOPIJSKI DERMATITIS
Atopijski dermatitis, ki ga imenujemo tudi atopični ekcem, je najpogostejša vrsta dermatitisa in se pogosto pojavlja pri otrocih in mladostnikih. Atopijski dermatitis je kroničen in ga povzroča nepravilna imunska reakcija na zunanje dražljaje.
Simptomi so lahko blagi, pojavijo pa se lahko tudi hujši. Najpogostejši simptomi so srbenje, suha koža, rdečica, luske, razpoke in občasna vnetja kože. Najpogosteje se pojavi na obrazu, rokah (okoli komolcev), nogah in lasišču.
Vzroki niso najbolj jasni, se pa predvideva, da nastane zaradi kombinacije genetskih in okolijskih dejavnikov. Koža ljudi z atopijskim dermatitisom je občutljiva na različne dražilne snovi, kot so prah, stres, bakterije in virusi in nekatere vrste hrane. Reakcija na dražilne snovi povzroča sproščanje različnih kemikalij v koži, ki povzročajo vnetje in srbenje.
Atopijski dermatitis lahko blažimo z ustrezno nego. V hujših primerih pa se zdravi z uporabo kortikostereoidov in imunomodulatornih zdravil ter svetlobno terapijo. Zdravljenje je odvisno od resnosti simptomov, starosti in drugih dejavnikov.
KONTAKTNI DERMATITIS
Kontaktni dermatitis nastane kot posledica stika kože s snovjo, na katero je oseba občutljiva ali alergična, pojavi se lahko kjerkoli na telesu in v vseh starostih. Obstajata dve vrsti kontaktnega dermatitisa, to sta alergični in dražilni.
Alergijski kontaktni dermatitis se pojavi, ko imunski sistem reagira na snov, ki je ne tolerira. Dražilni kontaktni dermatitis nastane zaradi neposrednega stika s kemično snovjo, ki lahko povzroči vnetje kože.
Simptomi se pojavijo na mestu, kjer je koža prišla v stik z dražilno snovjo. Simptomi so lahko srbenje, rdečica, mehurčki, luske in suha koža. Dražilne snovi so lahko kemikalije, detergenti, pesticidi, kozmetika, barvila, kovine, rastline (npr. strupeni bršljan)…
Pri alergijskem kontaktnem dermatitisu se simptomi pojavijo po ponovnem stiku z alergenom, na katerega je oseba že bila občutljiva. Reakcija se lahko pojavi več tednov ali mesecev po prvem stiku.stereoidov za zmanjšanje vnetja in srbenja, uporabo antihistaminikov za lajšanje srbenja in alergijskih reakcij ter vlaženje kože. Za zdravljenje z zdravili je potrebno posvetovanje z zdravnikom.
SEBOROIČNI DERMATITIS
Seboroični dermatitis se najpogosteje pojavi na lasišču, a se lahko pojavi tudi drugod po telesu, kjer je veliko lojnic (obraz, ušesa, prsni koš in hrbet). Pogostejši je pri odraslih, lahko pa se pojavi tudi pri otrocih in dojenčkih.
Vzroki za nastanek niso najbolje poznani, predvideva se, da je povezan z nepravilnim delovanjem žlez lojnic in prekomerno razrastjo kvasovk na koži.
Simptomi vključujejo srbečico, luščenje, masten videz in rdečico. Na lasišču se lahko pojavijo tudi bele in rumene luske.
Zdravljenje vključuje uporabo posebnih šamponov, krem in losjonov, ki vsebujejo protivnetne in protiglivične sestavine. To so izdelki, ki pomagajo zmanjšati vnetje, srbenje in odstraniti luske.
Priporočljiva je uporaba nevtralnih šamponov, preizkusite lahko tudi naš šampon v prahu.
PERIORALNI DERMATITIS
Perioraralni dermatitis je kožno stanje, ki se običajno pojavi okoli ustnic, nosu ali oči.
Na koži opazimo majhne rdeče mozolje, luskasto in srbečo kožo, izpuščaje in otekanje. Vzroki za perioralni dermatitis niso poznani, predvideva se, da se pojavi zaradi kombinacije genetskih in okolijskih dejavnikov, kot so uporaba kozmetičnih izdelkov, izpostavljenost stresu, soncu in hormonskih nihanj.
Perioralni dermatitis zdravimo s kortikosteroidi. Pomagajo lahko tudi vlažilne kreme, manjša uporaba kozmetičnih izdelkov, ki lahko poslabšajo simptome in zmanjšanje izpostavljenosti soncu.
V nekaterih primerih lahko zdravnik predpiše tudi antibiotike ali druga zdravila, če so ta potrebna. Za zdravljenje se je potrebno posvetovati z zdravnikom.
Pri dermatitisu se je potrebno posvetovat z zdravnikom, ki bo ocenil, kakšno zdravljenje potrebujete. Vsekakor lahko simptome dermatitisa kot so blago srbenje, suhost, luskavost, blažite z ustrezno nego.
Za nego atopične kože na obrazu priporočamo uporabo čistila za obraz v prahu z dodanim vitaminom C in dnevno kremo Calm. Za nego lasišča šampon v prahu Element, ki ne vsebuje konzervansov in stabilizatorjev, ki lahko kožo obremenjujejo.